19 maja 2017

JEDEN

 

Nie zależnie od tego w którym tygodniu urodzi się Twój maluszek, mleko w Twoich piersiach dopasuje się do potrzeb dziecka i dostarczy mu wszystkich potrzebnych składników. W trakcie ciąży, skład mleka w piersiach zmienia się zgodnie z rozwojem dziecka w brzuszku mamy. Pokarm dla wcześniaka zawiera więcej białka, immunoglobuliny SIgA, laktoferryny, ma także wyższą wartość energetyczną niż mleko w piersiach mamy, która urodziła dziecko w terminie.

Skład mleka kobiecego zmienia się nie tylko wraz z rozwojem dziecka, ale też w ciągu dnia. Wyobraźcie sobie, że wasz malec musi zjeść śniadanie, obiad i kolacje, pomiędzy przekąski. Dodatkowo musi przecież pić. Mleko mamy dopasowuje się do potrzeb dziecka na każdą porę dnia.

 

 

 

DWA

 

Moja ulubiona ciekawostka. Badania z 2009 roku, przeprowadzone w Australii wykazały obecność komórek macierzystych w mleku matki i potwierdziły, że komórki te mogą zostać przekształcone w tkankę kostną, tłuszczową oraz w komórki wątroby lub mózgu. Niemowlęta karmione piersią codziennie spożywają wraz z mlekiem matki miliony, a nawet miliardy żywych komórek. Zawarte w mleku komórki macierzyste występują nie tylko w żołądku, ale też we krwi, grasicy, wątrobie, trzustce, śledzionie, a nawet mózgu. Wnioski te stanowią pierwszy dowód na przeżycie komórek macierzystych mleka u noworodka oraz ich migrację i integrację funkcjonalną do narządów, w których mogą zapewnić korzyści rozwojowe. To niesamowite! Zawsze zastanawiam się co jeszcze z biegiem czasu dowiemy się o mleku mamy! Myślę, że w tej dziedzinie będziemy przeprowadzać mnóstwo badań. Czy okaże się ono lekarstwem na nieuleczalne choroby? Oby! Tak tani i powszechny lek byłby marzeniem!

 

 

 

TRZY

 

Mleko dla dziecka karmionego w wieku dwóch lub więcej lat, jest tak samo bogate w składniki odpornościowe, witaminy, składniki mineralne i kalorie jak mleko dla noworodka. Watro o tym pisać, ponieważ na ten temat nadal krążą mity… Ostatnio na fotelu u fryzjera usłyszałam: „Ogłupiałaś? Karmisz trzy latka? Przecież w piersiach masz wodę, nie mleko!” Ech… Obalmy ten mit raz na zawsze! Edukacja u fryzjera zakończona sukcesem ;)

 

 

 

 CZTERY

 

Mój drugi ulubiony fakt. Udowodniono, że karmienie piersią dziecka adopcyjnego jest możliwe. Kiedyś będąc studentką, na jednym z wykładów usłyszałam, że „laktacja zaczyna się nie w piersiach – a w głowie mamy”. Można dodać, że również w jej sercu. W tej przenośni można doszukać się prawdy. Niewątpliwie, karmienie dziecka adopcyjnego wymaga ambitnego podejścia i wiele pracy z laktatorem, wsparcia bliskich i samodeterminacji. Miłość mamy do dziecka może zdziałać cuda. Produkcja pokarmu odbywa się na zasadzie popytu i podaży, istnieje więc szansa, że w wyniku intensywnej stymulacji piersi pokarm pojawi się.

 

 

 

PIĘĆ

 

Można karmić noworodka i starszaka. Piersi mamy są w stanie wyprodukować podczas jednego karmienia mleko zarówno dla noworodka, jak i dla jego starszego rodzeństwa. Brzmi wręcz niewiarygodnie. Niejednokrotnie mama dwójki dzieci kochających cycusia, pyta mnie czy starszak nie będzie podkradał mleka młodszemu dziecku. Odpowiedź brzmi – nie! Receptory znajdujące się w kobiecym sutku przy kontakcie ze śliną dziecka rozpoznają jej skład, wyłapują bakterie i natychmiast wytwarzają w odpowiedzi odpowiednie mleko. Pamiętaj tylko, aby w pierwszych dniach zaczynać karmienie od młodszego dziecka – potem to już nie ma znaczenia.

 

 

 

SZEŚĆ

 

Wiele mówi się o dobroczynnym działaniu mleka mamy na organizm dziecka. Zapominamy o tym, że karmienie piersią jest błogosławieństwem dla mamy. Chroni mamę przed zachorowaniem na nowotwory - raka piersi i raka jajnika. Pomaga w szybszej rekonwalescencji po porodzie. Mamo, karm na swoje zdrowie!

 

 

 

SIEDEM

 

Wiadomym jest, że potrzeby kobiet i mężczyzn różnią się. Okazuje się, że jest tak nie zależnie od naszego wieku. Dotyczy to również mleka mamy. Mamy chłopców produkują o 30 g więcej mleka od kobiet, które urodziły córkę. Mleko dla chłopców jest również bardziej kaloryczne – wiadomo chłopcy jedzą zawsze bardziej obfite posiłki. Ale w naturze zawsze jest równowaga, dla dziewczynek mleko mamy jest bogatsze w wapń.

 

 

 

OSIEM

 

Kobieta w fizjologicznej ciąży może karmić piersią. Nie ma żadnych dowodów na to, że karmienie piersią w ciąży jest niebezpieczne. Przeciwwskazaniem do karmienia piersią w ciąży są silne, bardzo bolesne skurcze w trakcie karmienia, krwawienia i plamienia w trakcie karmienia, nieprawidłowe łożysko, skrócona szyjka macicy i niepowodzenie poprzednich ciąż (przebyte poronienia).Skurcze wywołane karmieniem piersią mają najczęściej takie samo nasilenie jak podczas orgazmu. Jeżeli więc lekarz ginekolog nie zabroni Ci współżycia z partnerem, możesz bezpiecznie karmić piersią w ciąży. Stymulacja piersi może (ale wcale nie musi) pomóc wywołać poród w ciąży donoszonej. Czyli w czasie, w którym poród nie jest zagrożeniem dla dziecka. Macica kobiety w momencie gotowości do porodu reaguje skurczami na wzrost hormonu oksytocyny. Wcześniej (przed 38 tygodniem ciąży) reakcja ta jest uśpiona. 25% karmiących kobiet w ciąży, spotyka samo odstawienia się dziecka od piersi. Powodem tego jest zazwyczaj zmiana smaku mleka u kobiety w ciąży. Jeśli jednak twój malec mimo zmienionego smaku mleka nie odpycha cyca, a ty nadal chcesz go karmić, będąc w kolejnej (fizjologicznej) ciąży – możesz to robić bez wyrzutów sumienia!

 

 

 

DZIEWIĘĆ

 

Mleko mamy posiada właściwości antyseptyczne i łagodzące, dzięki czemu idealnie pielęgnuje skórę - leczy odparzenia, ciemieniuchę, przesuszoną skórę, ugryzienie owada, zmiany ospy wietrznej. Kochane mamy róbcie swoim maluchom okłady z mleka. Wam również może pomóc – np. na popękane brodawki. Żaden środek pielęgnacyjny, nie będzie tak przyjazny dla skóry dziecka. Wielką zaletą jest również jego cena! Mleko mamy, to także lekarstwo na katar, ból gardła, czy zapalenie ucha. Możemy dolewać je również do kąpieli, zamiast emolientu.

Kilka zaskakujących faktów o karmieniu piersią

KOMENTARZE

26 września 2017
Pojawienie się nowego członka rodziny jest ogromnym wydarzeniem w domu, wiąże się z dużymi zmianami.   Kochani, jak wiecie niebawem pojawi
26 czerwca 2017
Kiedy?   Należy zdać sobie sprawę z faktu, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Dzieci nie zawsze rozwijają się
04 maja 2017
Dziś kilka słów o odstawieniu dziecka od piersi. Coraz częściej słyszę (od Was) o nowej modzie, która zaleca mamom wyjazd
18 marca 2017
Zanim spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie zadane w tytule, powiedzmy sobie, kiedy możemy mówić o porodzie przedwczesnym. Według Światowej Organizacji
26 lutego 2017
Dlaczego rodzice decydują się na wspólne spanie z dzieckiem? Czy ulegając potrzebie bliskości mogą zrobić dziecku krzywdę? Amerykańska Akademia Pediatrów
21 lutego 2017
  W momencie uświadomienia sobie przez kobietę, istnienia życia rozwijającego się pod jej sercem, każdy tydzień zaczyna mieć konkretne znaczenie. Zajście

PRZECZYTAJ TAKŻE