Jest na świecie!

 

Największym szczęściem jakie spotkało mnie w życiu jest to, że zostałam mamą. Pewnie każda z Was mogłaby podpisać się pod tym zdaniem. Dziecko jest cudem, a macierzyństwo łaską. 

Ciąża była dobrym czasem, poród mamy już za sobą... Teraz trzeba złapać tą małą osóbkę za rączkę i pomóc jej przejść przez życie. Nie jest to łatwe. Już w pierwszych dniach po porodzie mamy spoglądają na własne dziecko z dużym zaniepokojeniem, zastanawiając się czy z maluszkiem jest wszystko w porządku. Najczęściej instynkt macierzyński podpowie Wam, drogie mamy jak postępować kiedy coś Was zaniepokoi. Jednak myślę, że wkrada się tu często niepewność i potrzeba potwierdzenia słuszności swego działania. Dlatego jestem tu dla Was :)

1. Pierwsze chwile życia, oczami organizmu dziecka

        Od urodzenia, do 28 dnia życia, dziecko jest określane mianem noworodka. W tym czasie, dochodzi do ważnych przemian w organizmie dziecka. Przemiany te mają na celu przystosowanie dziecka do życia poza brzuszkiem mamy. Niesamowity stres przeżywają mamy w związku z zaobserwowaniem u dziecka, w ich ocenie pewnych nieprawidłowości, które jak się potem okazuje, są normą. Mam tu na myśli stany adaptacyjne, które należą do fizjologicznych stanów przejściowych u dziecka tak jak:

 

Spadek masy ciała noworodka

Żółtaczka fizjologiczna noworodków

2. Stany przejściowe u noworodka

Zaburzenia krzepnięcia (wit K)

Odczyny ciążowe (powiększenie piersi, łechtaczki u noworodka)

Rumień toksyczny (zaczerwienione plamy z białymi grudkami)

3. Pielęgnacja kikuta pępowinowego

4. Bociani dziób i pocałunek anioła

5. Kąpiel noworodka

6. Odczuwanie bólu u noworodka

Obserwuj nas na facebook