Droga mamo!

 

Wcześniaki to dzieci urodzone przedwcześnie, których dojrzewanie w łonie mamy zostało gwałtownie przerwane. Jeśli jesteś mamą wcześniaka – to miejsce dla Ciebie. Wiem, że narodziny Twojego dziecka były dla Ciebie i Twoich bliskich, ogromnym zaskoczeniem. Rozumiem, że odczuwasz bezradność, poczucie utraty kontroli nad sytuacją, lęk o życie i zdrowie dziecka. Jeśli Twój maluch przebywa na oddziale intensywnej terapii, Twój stres potęguje konieczność ograniczonego kontaktu z dzieckiem. Mamy wcześniaków często obwiniają się za przedwczesny poród. Niesłusznie. Zwykle, powodem porodu przedwczesnego są przyczyny niezależne od kobiety. Ważne byś to wiedziała.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z doświadczenia wiem, że rodzice koncentrując się na kruchości i delikatności dziecka, boją się że zrobią mu krzywdę swoim dotykiem i unikają kontaktu z maleństwem. Bardzo ważne zarówno dla Ciebie jak i dla zdrowia Twojego dziecka jest wykształcenie więzi uczuciowej pomiędzy Wami. Badania dowiodły, że bliskość rodziców z dzieckiem pozytywnie wpływa na rozwój wcześniaka.

W swojej pracy zachęcam rodziców, moich małych pacjentów do delikatnego dotykania dziecka całą dłonią, mówienia do niego, obserwacji jego ruchów, grymasów. Uczę rodziców prostych czynności pielęgnacyjnych, takich jak zmiana pieluszki w inkubatorze, czy trzymanie w czasie karmienia przez sondę. Zachęcam matki do ściągania pokarmu dla dziecka. W miarę poprawy stanu dziecka, jego kontakt z rodzicami jest coraz łatwiejszy i dłuższy – podejmujemy próby kangurowania (kontakt skóra do skóry).

Pewnie w Twojej głowie pojawiają się miliony pytań bez odpowiedzi…

Mam nadzieję, że ta strona odpowie chociaż na kilka z nich.

1. Charakterystyka noworodka urodzonego przedwcześnie

2. Przeżycia rodziców towarzyszące przedwczesnym narodzinom dziecka

3. Pielęgnacja noworodka urodzonego przedwcześnie

4. Kangurowanie

5. Resuscytacja skrajnych wcześniaków

6. Co to jest CPAP?

7. Odczuwanie bólu u wcześniaka

Obserwuj nas na facebook