26 września 2017

Pojawienie się nowego członka rodziny

jest ogromnym wydarzeniem w domu,

wiąże się z dużymi zmianami.

 

Kochani, jak wiecie niebawem pojawi się u nas w domku kolejny szkrab do kochania. Jest to dla nas ogromną radością. Termin porodu zbliża się wielkimi krokami. Pojawienie się synka na świecie będzie szczególnym zaskoczeniem dla naszej dwuletniej córeczki. Dlatego też zaczęły mnie dręczyć myśli i pytania: „Co mogę zrobić, by przygotować córeczkę na pojawienie się rodzeństwa?” Jak każdej mamie, zależy mi by przeszła ona tą zmianę jak najłagodniej i z uśmiechem. Dlatego też często sięgam po artykuły i książki psychologiczne na ten temat. Pomyślałam, że może teoretyczna wiedza którą nabyłam w tym temacie przyda się, nie jednej mamie. Dlatego postanowiłam podzielić się z Wami i napisać listę „wskazówek”.

 

1. Grunt to pozytywne nastawienie do zmian

 

Nastawienie rodziców udziela się dziecku, dlatego ważne byśmy nie lękali się nadchodzących zmian, cieszyli się oczekiwaniem na kolejnego potomka. Jeśli będziemy podchodzili do nowej sytuacji pozytywnie i ze spokojem, starsze dziecko szybciej uzna, że to co się dzieje w rodzinie jest powodem do radości i nie ma powodów do niepokoju. Jako dorośli modelujemy bowiem zachowania młodszych.

 

2. Kiedy tylko zaokrągli się brzuszek

 

Kiedy ciąża stanie się widoczna, warto mówić starszemu dziecku o tym, że w brzuszku mamy jest dzidziuś, który się niebawem urodzi. Można zachęcać malucha, by głaskał brzuch mamy, smarował go kremem, przykładał rączkę. Takie zachowania już na etapie ciąży budują więź między rodzeństwem.

 

3. Wspomnij z uśmiechem pierwszą ciążę

 

Dobrze jest opowiadać starszakowi, jak to było, gdy to on był w brzuszku. Dobrym pomysłem jest wspólne oglądanie zdjęć z tego okresu. W ten sposób pokazujemy dziecku jak bardzo jest dla nas wyjątkowe i jak bardzo je kochamy. Możemy więc mieć nadzieję, że łatwiej zaakceptuje, że z taką samą miłością i czułością rodzice przywitają na świat brata, czy siostrę.

 

4. Kto to niemowlak?

 

Warto uświadamiać dziecko, że na początku braciszek/siostrzyczka nie będzie chodził, mówił, będzie płakał i ssał pierś. Warto zwracać uwagę dziecka na mniejsze dzieci podczas wizyty u znajomych, czy spaceru. Dziecku trudno jest zrozumieć, że na początku zabawa z rodzeństwem będzie niemalże niemożliwa. Nasza dwuletnia córeczka na pierwszą wiadomość o tym, że braciszek nie będzie chodził jak się urodzi, zareagowała sprzeciwem: „Będzie chodził mamusiu!” Po kilku dniach, babcia zapytała ją „Co będzie robił braciszek jak się urodzi?”, odpowiedziała – „Będzie płakał, nie będzie chodził, a Agatka będzie go lulała”. Nie wiem na ile rozumie to co mówi – być może powtarza po postu to co usłyszała z naszych ust. Myślę jednak, że nawet takie „pierwsze” przygotowanie jest ważne i mam nadzieję że zaprocentuje pozytywnie.

 

5. Pokazuj dobre strony bycia starszym

 

Uwaga wszystkich jest częściowo skupiona na noworodku. Wiele rzeczy, które dzieją się w domu (karmienie piersią, przewijanie, toaleta pępka) dotyczą wyłącznie noworodka. Warto zaznaczyć, że - niemowlak jest jeszcze za mały, by bawić się na placu zabaw. Nie może też zjeść ulubionej zupki starszaka. Bycie starszym nie jest złe!

 

6. Przygotuj rodzinę

 

Poproś rodzinę i znajomych, by powstrzymali zachwyty nad nowo narodzonym i zainteresowali się także starszym dzieckiem. Miło, jeśli podczas pierwszych odwiedzin przyniosą jakiś drobiazg także dla starszaka. Powodzenie przygotowań dziecka na przyjście nowego członka rodziny zależy w dużej mierze od rozwagi i rozsądku dorosłych.

 

7. Odpuść i kochaj

 

Starszak może wrócić do zachowań niemowlęcych, np. pić z butelki, ssać smoczek. Nie należy panicznie reagować na takie zachowania. Starszak dość szybko się tym znudzi. Nie spowoduje to „cofnięcia się w rozwoju” dziecka. Nie obawiaj się, zachowaj spokój. Takie zachowania to sygnał, że trzeba poświęcać dziecku więcej czasu. Pamiętaj, że starsze dziecko ma prawo do wyrażania negatywnych emocji. Nie pozwól, by dusił je w sobie. Nie karz go za przeżywanie takich emocji. Jeśli zamknie się w sobie, może odreagowywać stres nocnym moczeniem czy chorobami. Trzeba mu pozwolić ujawniać uczucia i okazywać wiele cierpliwości. Wasze dziecko jak nigdy potrzebuje potwierdzenia, że cały czas je kochacie. Trzeba rozmawiać z dzieckiem o jego uczuciach i lękach, by nie sądziło, że te emocje są wstydliwe/zakazane.

 

8. Włącz dziecko w przygotowania

 

Ważne, by starszak od początku pomagał urządzać pokoik dla noworodka, był zaangażowany w zakupy wyprawki dla nowego członka rodziny i pomagał w wyborze imienia dla brata/siostry. Dzięki temu będzie się czuł ważny.

 

9. Rola starszego brata/siostry

 

Warto zachęcać dziecko do przewijania lalki-bobasa w sytuacji, kiedy sami przewijamy maluszka. Małe dzieci czerpią wiele satysfakcji, kiedy mogą troszczyć się o innych, czy choćby zabawki. Rodzice powinni od początku podkreślać doniosłą rolę starszego brata lub siostry i zachęcać do pomocy w opiece nad brzdącem, prosząc o podanie pampersa albo maści do pupy, czy pomoc w uspokojeniu malca - machanie grzechotką, bujanie wózkiem/kołyską. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić. Nie obarczaj dziecka zbyt wieloma obowiązkami i zadaniami. Korzystaj z jego pomocy tylko wtedy, gdy ono samo wyjdzie z inicjatywą.

 

10. Czas dla starszaka

 

Warto wygospodarować trochę czasu dla starszego dziecka, by nie czuło się odrzucone. Ta rada szczególnie dotyczy mamy. Można, pobawić się ze starszakiem w czasie, kiedy młodsze dziecko smacznie sobie śpi w łóżeczku. Mama może poświęcić swoją uwagę starszakowi, kiedy tata zabierze malucha na spacer. Starszemu dziecku trudno czasem zrozumieć i zaakceptować fakt, że musi dzielić się czasem i uwagą rodziców z kimś innym. Do tej pory starszak miał mamę i tatę wyłącznie dla siebie.

 

11. Nie tylko mama

 

Ważne jest również to, by mama jeszcze przed porodem nie budowała pomiędzy sobą a starszym dzieckiem nienaturalnie silnej więzi, takiej na wyłączność. Szczególnie przy nadchodzących zmianach, mogłaby ona błędnie chcieć poświęcać cały swój czas dziecku. Inne osoby z rodziny (ciocie, dziadkowie) również powinny być zaangażowane w wychowanie starszaka. Dziecko musi wiedzieć już przed narodzinami brata/siostry, że nie tylko mama się nim zajmuje, i że nie w każdej chwili może być do jego dyspozycji.

 

12. Pomóż dostrzec dobre strony malucha

 

Kiedy niemowlę uśmiechnie się mimowolnie do brata czy siostry, wykorzystaj to. Zauważ – On/ Ona naprawdę Cię lubi! Poznaje cię! Uśmiecha się do ciebie!. Pomóż dziecku dostrzec dobre strony malucha, np. to że jest zabawny. Nie przesadzaj jednak, nie oczekuj zachwytów od starszaka. Nie pytaj co chwila, czy mały dzidziuś Ci się podoba, czy go lubisz, kochasz...? Pokazuj dziecku plusy posiadania rodzeństwa, np. że będzie miało się z kim bawić kiedy malec dorośnie.

 

13. Rozmawiaj i słuchaj

 

Z dzieckiem warto rozmawiać i przede wszystkim słuchać o jego uczuciach, być otwartym na jego pytania i reakcje, np. gdy przytula się do brzucha mamy albo odwrotnie - nie chce się przytulać. Warto zaufać sobie – „jak moje dziecko będzie przeżywało trudne, ale i miłe uczucia, to ja będę z nim w tym nowym dla niego i dla mnie doświadczeniu”. Jeśli pozwolimy wybrzmieć uczuciom dziecka, okaże się, że ono oczekuje od nas czegoś konkretnego, np. przytulić się albo po prostu chciałoby wyjść z nami na spacer, czy pograć w ulubioną grę.

 

14. Nie czekaj ze zmianami

 

Jeśli potrzebujemy np. przenieść starsze dziecko do innego pokoju, powinniśmy to zrobić na długo przed porodem. Jak tylko dowiemy się o ciąży. Wszystko po to, aby nie poczuło się ono „zastąpione” przez swoje rodzeństwo i zdążyło przyzwyczaić do zmiany jeszcze przed narodzinami dzidziusia.

 

15. Karmienie piersią

 

Kiedy karmimy maleństwo, nie zapominamy o starszym dziecku. Możemy mu czytać/ opowiadać bajkę lub po prostu go przytulać. Oczywiście, że może być mamie niewygodnie, jednak należy pamiętać, że z bliskości się nie wyrasta. Z maluchem niespełna dwuletnim można też „uczyć się” części ciała, pokazując, gdzie dzidziuś ma brzuszek, nosek itd. Fajna zabawa a jednocześnie tworzenie więzi z młodszym bratem/siostrą. Pamiętajcie o tym, że karmienie piersią noworodka nie wyklucza karmienia piersią starszaka!

 

16. Ty będziesz najważniejszy/a dla siostrzyczki/brata

 

Warto tłumaczyć starszemu dziecku, że to ono będzie kimś szczególnym i ważnym w życiu młodszego rodzeństwa. Mała dzidzia będzie chciała tak samo jak starszy brat/ starsza siostra – siedzieć, mówić, chodzić, bawić się zabawkami. I to właśnie starszak razem z rodzicami może tego wszystkiego nauczyć malca.

 

17. Pamiętam o Tobie

 

Nieobecność mamy w domu z powodu pobytu w szpitalu (porodu) potrwa przynajmniej dwa/trzy dni. Należy pamiętać, aby w tym czasie starszak miał poczucie, że o nim pamiętasz. Dzwoń jak najczęściej, szczególnie wieczorem. Możesz wtedy (jeśli maluszek ci pozwoli) zaśpiewać kołysankę na dobranoc starszakowi, opowiedzieć mu krótką bajeczkę, wypytać jak mu minął dzień. Na osłodę mamy nieobecności tato lub inna osoba pozostająca z dzieckiem może sprawić mu jakąś miłą niespodziankę (wyjście na lody, do zoo, do kina).

 

18. Nigdy nie porównuj dzieci ze sobą

 

19. Powrót ze szpitala

 

Po krótkiej rozłące starszak jest za mamą po prostu stęskniony. Dlatego ważne, by po powrocie do domu najpierw wyściskać i wycałować starsze dziecko. Dopiero w drugiej kolejności należy przedstawić brata/siostrę.

 

20. Kup starszakowi prezent

 

O tym punkcie czytamy opinie pozytywne i negatywne. Przeciwnicy tej „metody” twierdzą, że przyjście na świat rodzeństwa nie jest żadną karą - i nie należy się również z tego powodu żadna nagroda. Ponad to zaznaczają oni, że metoda ta jest kłamstwem, ponieważ noworodek nie może fizycznie kupić prezentu starszakowi. Zwolennicy zachęcają by z okazji narodzin młodszego rodzeństwa kupić starszakowi prezent. Ma on stanowić podziękowanie za przyjęcie maluszka do rodziny. Taki upominek ma być wyjątkowy i gwarantuje, że twoje dziecko będzie pamiętało o nim przez bardzo długi czas. W mojej opinii jest to doskonały pomysł, by wzmocnić więź pomiędzy rodzeństwem. Moja córeczka bardzo lubi dostawać prezenty, zresztą jak każde dziecko. Będzie jej miło, że dostanie coś od braciszka. Planujemy kupić jej lalkę typu baby born, by dodatkowo wypracować w córeczce opiekuńczość. Nie rozumiem dlaczego przeciwnicy tej metody decydują się na to, by starsze rodzeństwo kupiło prezent młodszemu – na przywitanie. Przecież noworodkowi jest to zupełnie obojętne.

 

21. Gorsze samopoczucie mamy

 

Zawsze mówcie dziecku prawdę i tłumaczcie, dlaczego mama źle się czuje.

 

22. „Nie mogę Cię wziąć na rączki”

 

Noszenie starszego dziecka nie jest zakazane w ciąży. Może być jednak dla kobiety dużym obciążeniem. Dobrze jest stopniowo odstawiać branie dziecka na ręce, stosując odpowiednie zamienniki noszenia. Zachęcam Was do przeczytania mojego artykułu o chustach i nosidłach. Można nosić starszaka na plecach!

 

23. Uwagi dotyczące zajmowania się młodszym rodzeństwem

 

Większość rodziców obawia się kontaktu kilkulatka z noworodkiem, w obawie że starsze dziecko niechcący zrobi młodszemu krzywdę. Należy unikać okrzyków typu „Nie!”, „Uważaj!”, „Nie rób tak!”. Takie strofowania starszego dziecka mogą zniechęcić je do młodszego rodzeństwa. Uwagi dotyczące zajmowania się młodszym rodzeństwem powinny być konstruktywne oraz poparte przykładami. Pokażcie dziecku, jak zajmować się maluszkiem. Wytłumaczcie, dlaczego trzeba być delikatnym i czułym. Pozwólcie zapoznać się z maleństwem, zawsze jednak bądźcie w pobliżu.

 

24. Dużo miłości i zainteresowania

 

Najważniejsze, by starsze rodzeństwo nie czuło się zaniedbywane. Powinno słyszeć, że jest wspaniałe, mądre i dobre, że na pewno będzie wspaniałym bratem czy siostrą, że młodszy brat czy siostra będą z niego dumni. Rodzice powinni chwalić starszaka przed rodziną i znajomymi, wplatając te pochwały pomiędzy rozmowy o ciąży, porodzie i nowonarodzonym dziecku. Z pewnością niezastąpione będą duże pokłady czułości i miłości skierowane do starszaka - dziecko powinno być często przytulane, zapewniane o uczuciach rodziców oraz o tym, że jest dla nich bardzo ważne.

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa

KOMENTARZE

26 września 2017
Pojawienie się nowego członka rodziny jest ogromnym wydarzeniem w domu, wiąże się z dużymi zmianami.   Kochani, jak wiecie niebawem pojawi
26 czerwca 2017
Kiedy?   Należy zdać sobie sprawę z faktu, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Dzieci nie zawsze rozwijają się
04 maja 2017
Dziś kilka słów o odstawieniu dziecka od piersi. Coraz częściej słyszę (od Was) o nowej modzie, która zaleca mamom wyjazd
18 marca 2017
Zanim spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie zadane w tytule, powiedzmy sobie, kiedy możemy mówić o porodzie przedwczesnym. Według Światowej Organizacji
26 lutego 2017
Dlaczego rodzice decydują się na wspólne spanie z dzieckiem? Czy ulegając potrzebie bliskości mogą zrobić dziecku krzywdę? Amerykańska Akademia Pediatrów
21 lutego 2017
  W momencie uświadomienia sobie przez kobietę, istnienia życia rozwijającego się pod jej sercem, każdy tydzień zaczyna mieć konkretne znaczenie. Zajście

PRZECZYTAJ TAKŻE